Közösségimédia ésemberi interakciók
A közösségi médiaelsősorbanaszemélyköziinterakciókonalapul. Ezek a beszélgetések, vitákésátcsoportosításokvégsősoronazinformációolyanjelentéséhez,vagy„csupasz” üzenethezvezetnek,amelya közösségmindentagjátkielégíti.Aközösségi médiatechnológiájaennekcsatornakéntszolgál. A közösségi médiaúj és frissmarketingirányzatokatnyitmeg,lehetőségetadvaavállalatoknakarra, hogybeszéljenekaz ügyfeleikkel, ahelyett, hogybeszélnénekhozzájuk.
A közösségimédiaalkalmazásokhasználatasoránafelhasználókösztönzőéskövetkeztetőlogikátegyarántalkalmazhatnak.Azáltal,hogyolyaninformációkatosztanakmeg,amelyeketmindenkiláthatésamelyekremindenki reagálhat,azállításokésígéretekgyorsanlefordíthatókésértelmezhetők.Ígypéldául, haközzéteszünkegy cikket egyáltalunkfejlesztettújtermékről, és az emberekreagálnakrá,gyorsanmegtudhatjuk,mennyirelelkesednekatermékért, vagymilyenigényeikvannakvelekapcsolatban.
A közösségi médiábanzajlókommunikáció sebessége, szélessége és mélysége,valamintaposztokfelépítésénekáttekinthetőségemegkövetelia retorikahasználatát. A retorikaamaiközösségi médiában használtnyelvegyik legfontosabb része. Aretorika használata aközösségi médiában ugyanislehetővétesziszámunkra,hogyfelszínre hozzuka különbözőügyfélvéleményeket,megkülönböztessükőketegymástól,éslefordítsukőket számunkra relevánsinformációvá.
A vállalatokkezdikhasználni a közösségi médiátaz ügyfeleikkelvaló kommunikációra.
AAAközösségi média nem véges.Nincsmeghatározott számú közösségimédiamegjelenésvagyaközösségimédiábaneltöltöttidő. A résztvevőkishozzájárulnakaposztolással,üzenetváltássalvagyegyszerűencsakahírekreéstörténetekrevalóreflektálással. Az új online kommunikációs eszközök és alkalmazások nemcsupánazegyüttműködésésakommunikációfelületei, hanem új lehetőségeket és irányokat nyitnak meg. A webes technológiák, a marketing és a közösségi médiakonvergenciájaújkihívásokatésújfeladatokatteremt(pl.közösségimédiaoptimalizálás, SMO).
Eszközök.
A közösségi médiábanközzétettinformációksokféleformábanjelenhetnekmeg, beleértve afórumbejegyzéseket,blogbejegyzéseket,képeket,videókatés hanganyagokat. A közösségimédiatechnológiákközé tartoznaka blogok,videoblogok,kép- és videómegosztó oldalak,hirdetőtáblák, e-mail üzenetek, üzenetküldő szolgáltatások és programok,valamintazeneimegosztás. A legújabb trendaz, hogy ezeket a technológiákat egyetlenplatformbaintegrálják, mint például a Ning vagy a Network.hu.
Aközösségimédiaplatformoklegfontosabbszereplői
Egyes személyek a közösségimédiánkeresztülváltakbefolyásossá,míg másoküzleti, politikaiésszemélyestevékenységükkelértek elés érnek el nagy közönséget.ApolitikaipéldábanDonald J. Trump (azAmerikai Egyesült Államok elnöke)jelenlegalegbefolyásosabb,akipolitikai ésszemélyesvéleményétugyanazonaTwitter-fiókon osztja meg;a „YouTube királyaként”Pewdiepie-nektöbbmint100milliókövetőjevan aközösségimédiában;ésa„YouTube királyának”több mint 100milliókövetőjevan a Twitteren. Avéleményvezérekúgynevezettvéleményvezérek. A véleményvezéreket először Elihu Katz és Paul Felix Lazarsfeld definiálta 1955-ben. Akifejezéstnéhavállalatokraésegyénekreis használják. A közösségi médiábanhárom különböző csoportotkülönböztetnek meg:afogyasztókat,afelhasználókat ésaz alkotókat.Afogyasztók aközösségi média legnagyobbcsoportja,aközösségitér 90%-átteszikki;közel1%-átalkotóknaknevezik, akik egyedi éseredetitartalmakattöltenekfel a közösségimédiaplatformokra. Afennmaradó9%feldolgozzaeztatartalmat,ésújrafeltöltiaztátdolgozottformában. Magyarországon az influencereketésvéleményvezéreket három csoportbaosztjákafeliratkozók számaalapján.Mikro-influencerek0-100 000,makro-influencerek100 000-500 000és mega-influencerek500 000ésafölött.Abefolyásolókatstátuszszerint ismeglehetkülönböztetni.Hírességek(Zimány Linda),médiasztárok(Sebestyén Balázs), Facebook-személyiségek(Tibi atya),sportolók(Hosszú Katinka),instagramozók(Baumgartner Kata),újságírók(Ács Dani),YouTuberek